29 jún Technológiai fejlettség
A technológiai fejlettség soha nem látott méreteket öltött napjainkban.
Az internet és az okostelefonok, okostévék megjelenése során a modern technológia az egész életünkbe beférkőzött, megváltoztatva a napi rutinokat.
A technológia fejlődés nem hagy alább, s máris számos változás következett be a piacon, oktatásban, a média- és a kommunikáció világában is.
Mint mindennek, ennek is két oldala van.
Számos előnyünk keletkezik abból, hogy a technológia folyamatosan fejlődik:
• Az orvoslás világában egyre több olyan módszert és gyógyszert fejlesztenek ki, melyek nagyobb segítséget nyújtanak a betegek számára.
• Az oktatás is fellendült, hiszen az internet hozzáférést biztosít a legtöbb tananyaghoz, nem beszélve azon applikációkról, melyek például a nyelvtanulást segítik elő.
• Az idővel is spórolhatunk, hiszen bármikor befizethetjük a számlákat on-line, de akár az esti pizzát is megrendelhetjük.
• A vállalatok jelentős eredményeket érhetnek el az új technológia vívmányok segítségével. A gyártósorokon több termék készülhet el adott idő alatt, s megjelent számos olyan alkalmazás, mely megkönnyítheti a napi feladatok elvégzését.
Most lássuk a nagy léptékű fejlődés kevésbé pozitív oldalát:
•A digitális szakadék: A környezetünkben a legtöbb ember életéhez hozzá tartozik az e-mailek elolvasása-, megválaszolása, telefonálás, de például az orvosok is egyre több modern eszközt használnak a gyógyítás érdekében.
Viszont számos országban, kultúrában az embereknek nincs lehetőségük, igényük ezen eszközök használatára. Egy igen széles “szakadék” tátong a végletek között, s aki valamilyen okból kifolyólag nem használja a modern technológia vívmányait, az akár hátrányba is kerülhet.
•Ellustulás: az emberek (tisztelet a kivételnek!) egy kényelmesebb életmódot választanak, hiszen minden és mindenki karnyújtásnyira van.
•A kommunikáció elgépiesedése: Gyorsabb és olcsóbb messengeren vagy Viber-en beszélgetni, mint felhívni a másik felet, vagy találkozni. Ez általánosságban negatív hatással van a kommunikációra, hiszen írásban nehezebb kifejezni az érzelmeinket, s könnyen vezethet félreértésekhez.
•A folyamatos online jelenlét miatt a kikapcsolódás is sokkal nehezebb, hiszen az ember akarva- akaratlanul is ránéz a közösségi oldalakra, miközben pihen a családdal.
•A felgyorsult világban nehéz egy dologra koncentrálni, mivel számos ügyet intézhetünk egyszerre, s nehéz elszakadni az online tértől.
Azt, hogy milyen irányba viszi életünket a technológia fejlődése, mi befolyásolhatjuk.